0352 332 00 90
Erse Promosyon - Sık Sorulan Sorular

mAh Nedir?

Miliamper / saat olarak kullanılan bu terim, saatte kaç mili amper depolayabildiğini ve cihaza verebildiğini gösterir. Ama hatırlatmakta fayda var. Amper – saat bir enerji birimi değildir.

1 Amper = 1000 mAh
Kullandığınız şarj aletlerinin üzerine iyi bakın. Genellikle 5v 1A çıkış gücü yazar. USB çıkışlarda 5V sabittir. Fakat amper değeri değişkendir.

1A çıkış gücüne sahip bir şarj aleti, 2000 mAh’lik bir bataryayı yaklaşık 2 saatte şarj eder.

Esasında bizim hızlı şarj diye bildiğimiz özellik, daha yüksek çıkış amperine sahip şarj cihazları. 5v 2A çıkışa sahip bir şarj cihazı, 2000 mAh’lik bataryayı 1 saatte şarj eder. Böylece 1A’lik şarj cihazına göre 2 kat daha hızlı şarj etmiş olursunuz.

Tabii daha yüksek hızlı şarj teknolojileri de mevcut. Genellikle özel bobinlerle akım daha da yükseltiliyor ve batarya şoklanarak daha hızlı şarj sağlanıyor.

Powerbank alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1- İhtiyaçlarımızı doğru belirleyeceğiz
Powerbank yani taşınabilir batarya, adından da anlayacağımız üzere taşınabilir bir ürün. O yüzden doğrudan en büyüğünü tercih etmek pek akılcı olmayacaktır. İşinize yarayacak, pratik bir çözüm en ideali olacaktır.Örneğin yanınızda sürekli kullandığınız 2500 – 3500 mAh kapasite ağırlığında bir akıllı telefon varsa, sizin en az 6000 – 7000 mAh seviyesinde taşınabilir şarj cihazı tercih etmeniz gerekecektir. Özellikle çok fazla mobilseniz ve prize oldukça az ulaşıyorsanız, 3. tam şarj için 10.000 mAh seviyesine çıkmanızı öneririz.

Kısacası, kullandığınız cihazların miliamper cinsinden kapasitelerini bilip, onların toplamının yaklaşık 3 katı kapasiteye sahip bir powerbank seçimi ideal olacaktır.

2- Powerbank’in şarj etme hızı (Çıkışların amper değeri)
Powerbank yani taşınabilir bataryaları, şarj cihazınızın ucuna takılmış bir batarya gibi düşünün. 1 amperlik şarj cihazı, 2000 mAh’lik bir bataryayı 2 saatte şarj eder.

Fakat 2 amperlik bir şarj cihazı, 2000 mAh’lik bir bataryayı 1 saate şarj eder. Yani powerbank alırken, USB çıkışlarının amper değerlerine bakmamız gerekiyor.

Powerbank alacaksanız, 5000 – 7000 mAh seviyesinde minimum çıkış gücünün 1.5 Amper, 8.000 – 1000 mAh ve üzeri seviyedeki powerbankler için de çıkış gücünün minimum 2 amper seviyesinde olmasını tavsiye ediyoruz.

Çünkü mobil şarj deneyiminin hızı, normal şarj hızından çok daha yüksek olmalı. Düşünün acil bir işiniz var ve dışarıdasınız. Hemen powerbank’e cihazınızı bağladınız. Olabildiğince hızlı şarj olması gerekiyor. Zaman kaybına tahammülünüz olsa, zaten powerbank almazdınız.

O yüzden 1 amper çıkış gücüne sahip powerbanklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Tabii beklemeyi seviyorsanız orası ayrı bir konu.

USB Type – C Nedir?

USB 3.1 standartları üzerine kurulu bir bağlantı tipidir. USB Type-C 10Gbit/sn ile saniyede 1.22 Gigabyte veri aktarımı yapabilir. USB 3.0’a göre 2 kat daha hızlıdır. 4.5 W (5V, 0.9A) değeri sayesinde kablo üzerinden aktarılan elektrik voltajı daha yüksek olur. Bu sayede cihazlar USB Type-C ile daha hızlı şarj olurlar. USB Type-C’nin tersi veya düzü yoktur her iki tarafı da aynıdır.

USB de Hız Nedir?

USB 2.0: Hız 480 Mbit/sn (60 MByte/sn) (highspeed) (Siyah)

USB 3.0: Hız 4,80 Gbit/sn (600 MByte/sn) (superspeed) (Mavi)

USB 3.1: Hız 10 Gbit/sn (1,22 GByte/sn) (superspeed 10 Gbps) (Renk Yoktur USB girişi daha küçük ve ovaldir.)

USB çeşitleri bilgisayara takıldığı anda otomatik olarak algılanması yönüyle de ön plana çıkıyor. Bu aygıtları kullanmak için önceden bilgisayara bir yazılım yüklemek ya da benzeri bir işlem gerçekleştirmek gerekmiyor. Bu nedenle tek bir USB onlarca farklı cihaz üzerinde kolaylıkla algılanabiliyor ve veri işlemeye uygun oluyor.

Kapat

Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.